Czy zawsze trzeba przynosić kwiaty na pogrzeb

Codzienne, pospieszne życie nie pozostawia nam wiele czasu na zadumę nad przemijaniem. Dopiero kiedy odchodzi nasz bliski lub przyjaciel zdajemy sobie sprawę również z własnej śmiertelności. Organizujemy ceremonię pogrzebową zmarłego tak, jak sami chcielibyśmy być upamiętnieni przez naszych bliskich. Przynoszone kwiaty na pogrzeb są jedną z tradycyjnych metod okazania szacunku osobie zmarłej, ale czy są inne rozwiązania? Co przynieść zamiast kwiatów na pogrzeb?

Kwiaty na pogrzeb czy wsparcie finansowe?

Niektóre rodziny nie życzą sobie dekorowania mogił swoich bliskich kwiatami – ich ulotne piękno nie przetrwa przecież dłużej, niż kilka dni. Apelują oni do uczestników pogrzebu, aby w miejsce zakupu kwiatów dokonali oni finansowych lub materialnych darowizn na różne cele. Zdarza się, że osoba zmarła życzyła sobie przed śmiercią, żeby środki przeznaczone na kupno kwiatów – były spożytkowane na inną intencję. Prośby takie najczęściej rodzina umieszcza w nekrologu lub widnieją one na klepsydrze.

Co zamiast kwiatów na pogrzeb? Najczęściej możemy się spotkać z apelem o wsparcie:

  • fundacji charytatywnych,
  • hospicjów,
  • oddziałów szpitalnych,
  • domów dziecka,
  • schronisk dla zwierząt,
  • rodziny zmarłego,
  • instytucji kościelnych.

Jeżeli rodzina zdecydowała się na zbiórkę środków pieniężnych z przeznaczeniem na konkretny cel, wówczas najczęściej ma to miejsce po zakończeniu uroczystości pogrzebowej na cmentarzu. Fundusze zbiera się do specjalnej puszki, a osobą odpowiedzialną za zbiórkę jest członek rodziny bądź pracownik firmy pogrzebowej. Aby wspomóc dzieci w Domach Dziecka, oprócz datków pieniężnych, można podarować im zabawki, gry edukacyjne czy pomoce szkolne. Schroniska dla bezdomnych zwierząt z pewnością będą wdzięczne za karmę dla psów i kotów, koce czy ręczniki.

Czasem pomimo prośby rodziny, poza datkiem na rzecz wybranej instytucji, chcielibyśmy również przynieść kwiaty na grób zmarłego. Postarajmy się wówczas, aby wiązanka ta miała raczej symboliczny charakter, skupiając się bardziej na formie uczczenia zmarłego wybranej przez bliskich. Fotograf pogrzebowy to rzadziej zamawiana usługa. Dzięki temu, ulotne kwiaty przynoszone przez rodzinę zmieniają się w trwały upominek, jakim jest relacja fotograficzna z pogrzebu.

Ciekawostka z Wielkiej Brytanii

Kanadyjski finansista Keith Owen, który zmarł w 2013 roku, szczególnie upodobał sobie, położone na południu Anglii miasteczko Sidmouth, które wielokrotnie odwiedzał. Przeznaczył on 2.3 miliona funtów na zakup cebulek kwiatowych dla udekorowania tej niewielkiej miejscowości i tym samym uczczenia swojej pamięci. Od tego czasu, mieszkańcy Sidmouth i odwiedzający je turyści mogą corocznie podziwiać miliony żonkili kwitnących w parkach i na przydrożnych trawnikach!