Fotograf pogrzebowy – zdjęcia na pogrzebie

Przeglądając stare rodzinne albumy z pewnością niejednokrotnie spotkaliśmy się ze zdjęciami przedstawiającymi pożegnanie zmarłego w domu lub nawet sam jego pogrzeb. W dawnych czasach takie fotografie nie były niczym niezwykłym nawet wśród niezbyt bogatych klas społecznych. Aktualnie obecność fotografa na pogrzebie wydaje się być dość kontrowersyjna. Pogrzeby na polskich cmentarzach są zazwyczaj uroczystościami rodzinnymi, gromadzącymi przy grobie najbliższych i dalszą rodzinę zmarłego. Jako, że jest to smutne spotkanie – niewielu z nas myśl o uwiecznianiu go na fotografiach. Obecnie, fotograf pogrzebowy spotykany jest dość rzadko, jednak zdarza się, że krewni czy znajomi wykonują kilka zdjęć, z reguły jednak jest to działanie spontaniczne i nieplanowane.

Profesjonalny fotograf pogrzebowy

Uroczystości pogrzebowe, jakkolwiek bolesne i przygnębiające, zasługują jednak na uwiecznienie na zdjęciach, do których będziemy mogli później powrócić. Choć dzieje się to nadal sporadycznie, to jednak można zauważyć tendencję, iż w ostatnich latach na pogrzebach coraz częściej pojawia się profesjonalny fotograf, który ma za zadanie wykonać reportaż z uroczystości. Często dotyczy to osób znanych i popularnych, ale jest również spotykane podczas pochówków w gronie najbliższej rodziny.

Czy warto dokumentować pogrzeb?

Wykonywanie zdjęć podczas pogrzebu początkowo może wydawać się niezbyt dobrym pomysłem. Pogrążeni w żałobie nie chcemy powracać do trudnych chwil, kiedy na zawsze żegnaliśmy naszego bliskiego. Jednakże po upływie pewnego czasu, kiedy smutek po odejściu zmarłego nieco zelżeje, możemy zapragnąć obejrzeć tę uroczystość jeszcze raz. Fotografie te mogą być też wysłane do osób, które z różnych przyczyn nie mogły osobiście uczestniczyć w pogrzebie.

Opracowanie graficzne: Pogrzeby w Polsce

Ceremonie pogrzebowe stanowią również ważny element w życiu każdej rodziny – warto więc uwiecznić je na zdjęciach. Należy także pamiętać, że na pogrzebach pojawia się dalsza rodzina, którą widzimy bardzo rzadko. Dobrze byłoby więc upamiętnić ją na wspólnych fotografiach, aby mogły one służyć przyszłym pokoleniom jako źródło wiedzy o ich przodkach. Zdjęcia te pozwolą im również na zapoznanie się z obowiązującymi w danych czasach zwyczajami żałobnymi i pogrzebowymi.

Fotograf pogrzebowy na cmentarzu

Zdarza się, że decyzja o obecności fotografa na pogrzebie wynika z pogodzenia się z nieuchronną przemijalnością ludzkiego życia. Taka postawa świadczy o wewnętrznej sile, która pozwala zmierzyć się z przykrymi wydarzeniami, jakimi są pogrzeby członków rodziny. Jeżeli jednak nie czulibyśmy się komfortowo w obecności fleszy – pozwólmy, aby uroczystość pożegnania naszego bliskiego pozostała jedynie w naszych osobistych wspomnieniach.

Jak fotografować na pogrzebach?

Wykonywanie fotografii na ceremoniach pogrzebowych nie należy do łatwych zadań. Osoba, która podejmie się tego wyzwania winna zachowywać się delikatnie i dyskretnie. Zdjęcia z pogrzebu powinny oddawać doniosłość chwili i najważniejsze momenty pochówku nie urażając przy tym uczuć widniejących na nich osób. Dobrze byłoby, aby ukazywały one zdarzenia i emocje bez równoczesnego przekraczania granic intymności żałobników. Wymaga się także, aby fotografie te były nie tylko kwintesencją dobrego smaku, ale też by oddawały powagę wydarzenia. Sam fotograf powinien pracować będąc jak najmniej widocznym i w żaden sposób nie zakłócając przebiegu uroczystości.