Większość z nas była chociaż raz w życiu na pogrzebie. Ci, którzy jeszcze nie mieli takiej okazji, znają typowy przebieg ceremonii funeralnej z filmów. Zwykle schemat jest ten sam: wystawienie zwłok i czuwanie modlitewne, msza w kościele, procesja na cmentarz przy śpiewie pieśni żałobnych i pobłogosławienie trumny przez księdza nad wykopanym grobem. Gdy chcemy odbiec od tego schematu, najczęściej decydujemy, aby pogrzeb poprowadził mistrz ceremonii świeckiej
Czym zajmuje się mistrz ceremonii świeckiej?
Mistrz ceremonii świeckiej (in.: mistrz ceremonii pogrzebowych) jest odpowiedzialny za trzymanie pieczy nad przebiegiem pochówku świeckiego, czyli tzw. pogrzebem humanistycznym. Jego ingerencja w wymieniony proceder może być jednak różna. Takiemu specjaliście możemy zlecić zarówno przeprowadzenie całej uroczystości, jak i tylko wygłoszenie profesjonalnie przygotowanej mowy pogrzebowej, tzw. laudacji.
Na czym polega praca mistrza ceremonii świeckiej?
Mistrz ceremonii świeckiej zazwyczaj, podczas przygotowań do pogrzebu, przeprowadza następujące czynności:
- aranżuje wywiad z rodziną zmarłego i zbiera informacje o żegnanej osobie
- w oparciu o udzielone informacje redaguje mowę pogrzebową, którą wygłasza w czasie uroczystości pożegnalnych
- ustala ścisły scenariusz pogrzebu
- przygotowuje odpowiednią oprawę muzyczną (puszczanie muzyki z płyt CD jest podstawą, możliwe jest wynajęcie profesjonalnego zespołu muzycznego)
- pomoc w załatwieniu spraw zw. z wyborem trumny czy przygotowania zmarłego do pochówku.
Powyższe zestawienie pokazuje, że usługi pogrzebowe świadczone przez mistrza ceremonii świeckiej, obejmują wiele ważnych aspektów organizacji uroczystości pożegnalnych. Dlatego warto skorzystać z usług fachowca, by chociaż na chwilę zdjąć ciężar ze swoich barków w tym trudnym okresie.

Mistrz ceremonii świeckiej – wygląd
Co ciekawe, mistrzem ceremonii świeckiej może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta. Nie ma tym nic dziwnego, w końcu opisywany zawód jest profesją laicką. Co więcej, mistrzowie ceremonii pogrzebowych zawsze przywiązują ogromną uwagę do reprezentacyjnego wyglądu. Ich znakami rozpoznawczymi są togi – zazwyczaj czarne – oraz łańcuchy, które zazwyczaj są przyozdobione wizerunkiem Godła Polski. Głowy mistrzów zazwyczaj są nakryte biretami (specjalne nakrycie głowy). Dzięki temu przewodnik pogrzebu wygląda godnie, a zarazem wyróżnia się z tłumu. W ten sposób żałobnicy bez problemu znajdą osobę, która odpowiada za przebieg uroczystości.
Nie tylko pogrzeby świeckie…
Jak pokazują powyższe argumenty, mistrz ceremonii świeckiej pomoże w sprawnej organizacji pogrzebu laickiego. Może on jednak brać również udział w uroczystościach zawierające odniesienia religijne, wówczas jego obowiązki są ściśle określane w porozumieniu z rodziną oraz osobą duchowną odpowiedzialną za prowadzenie całej ceremonii.