Powrót do pracy po śmierci bliskiej osoby

Wielu z nas musi stoczyć z sobą samym prawdziwą batalię o powrót do codzienności sprzed utraty bliskiego. Wyjątkowo trudne może okazać się również ponowne rozpoczęcie normalnej aktywności zawodowej. Początkowo powrót do pracy po śmierci bliskiej osoby może wydawać się nam nie tylko niełatwy, ale wręcz niemożliwy. Dlatego też z wyprzedzeniem należy dokonać pewnych zabiegów, które pomogą nam zaaklimatyzować się w nowej sytuacji i ułatwią powrót do pracy po śmierci bliskiej osoby.

Powiadom współpracowników o żałobie

Po śmierci naszego bliskiego z reguły w krótkim czasie informujemy naszego pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Pozwala nam to na wykorzystanie należnych nam dni wolnych od pracy lub urlopu wypoczynkowego. Nie zawsze jednak wiadomość ta dociera również do naszych współpracowników. Aby uniknąć niezręcznych pytań, sprawiających nam dodatkowy ból, powinniśmy jeszcze przed powrotem do pracy powiadomić kolegów o odejściu bliskiej nam osoby. Możemy to zrobić osobiście, a jeżeli nie czujemy się na siłach – poprosić szefa o przekazanie tej informacji pozostałym pracownikom. Takie postępowanie uchroni nas przed koniecznością tłumaczenia każdemu z osobna powodu naszej nieobecności w miejscu pracy.

Znajdź swoją samotnię

Nawet po pozornie udanym powrocie do wykonywania obowiązków zawodowych mogą zdarzyć się nam chwile załamania i nagłej potrzeby odizolowania się. W początkowym okresie żałoby często pojawiają się niepohamowane napady płaczu lub dojmujące uczucie przygnębienia i paniki. Warto więc w swoim miejscu pracy znaleźć odpowiednią przestrzeń, która pozwoli nam na czasowe schronienie się w najcięższych momentach. Może to być nieużywany pokój, sala konferencyjna czy inne tego typu pomieszczenie. Takie miejsce umożliwi nam przejście przez chwile słabości w komfortowych, spokojnych warunkach, ale pozwoli też na złagodzenie przeżywanej żałoby. Pamiętajmy, że powrót do pracy po śmierci bliskiej osoby jest próbą powrotu do normalnego trybu życia, dlatego tak ważne jest, aby możliwie jak bardziej ułatwiać ten proces.

Nie bój się prosić o pomoc

Przytłaczający i wypełniający nasze myśli smutek nierzadko powoduje znaczny spadek wydajności pracy. Pomocna może okazać się wówczas zmiana trybu działania i podzielenie obowiązków na krótkotrwałe cele do wykonania. Jeżeli jednak ta metoda nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów – nie powinniśmy wahać się poprosić o pomoc. Prośbę taką możemy skierować do kolegów, którzy wiedzeni współczuciem – chętnie przejmą część naszych zadań. Możemy również zwrócić się do przełożonego z wnioskiem o czasowe zmniejszenie zakresu naszych obowiązków.

Daj sobie czas!

Często zdarza się, że żałoba wymusza na nas okresowe wycofanie się z życia społecznego i zawodowego. Każdy przeżywa ten trudny okres odmiennie, a niektórzy z nas potrzebują więcej czasu dla siebie. Dlatego też zbyt wczesny powrót do pracy po śmierci bliskiej osoby może okazać się czynnikiem, który nie pozwoli nam na prawidłowe przejście okresu żalu i przygnębienia. Brak odpowiedniego przeżycia żałoby może negatywnie wpłynąć na nasz powrót do normalnego życia. Musimy więc sami ocenić, czy czujemy się już na siłach, aby powrócić do środowiska zawodowego, czy raczej pozwolić sobie na pozostanie nieco dłużej w domowym zaciszu.