Właściwa pielęgnacja nagrobka

Miejsce wiecznego spoczynku osoby bliskiej ma dla nas głęboką symbolikę. Staramy się wybrać dla naszego zmarłego elegancki nagrobek, wykonany z trwałych i odpornych materiałów. Płyta nagrobna jest najczęściej granitowa, marmurowa lub z lastryko, czyli kompozycji rozdrobnionego bazaltu i cementu. Niezależnie od materiału – wymagana jest właściwa pielęgnacja nagrobka tak, aby dobrze prezentował się przez długi czas.

Nagrobek a warunki atmosferyczne

Nagrobek kamienny narażony jest  na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych czy zanieczyszczonego powietrza. Zagrożenie stanowią również ekspansywne mchy i pleśnie oraz chwasty, których korzenie mogą naruszyć strukturę budowli. Dlatego też tak ważna jest systematyczna pielęgnacja pomnika czyli jego skrupulatne oczyszczanie i ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Odpowiednie oczyszczenie nagrobka

Właściwa pielęgnacja nagrobka wymaga, aby w pierwszej kolejności uprzątnąć z pomnika zalegające na nim zużyte znicze, wieńce czy zeschłe liście. Należy również zwrócić baczną uwagę na obecność chwastów w bezpośrednim sąsiedztwie płyty nagrobnej. Jeżeli pojawiają się one tuż przy grobie, należy je bezwzględnie usunąć. Stanowią one nie tylko defekt estetyczny, ale mogą również uszkadzać płytę poprzez wrastanie korzeni i plamienie kamienia. Ponadto, powinniśmy sprawdzić czy na nagrobku nie pojawił się mech lub pleśń.

Jak czyścić nagrobek?

Podstawową zasadą właściwej pielęgnacji nagrobka jest przeprowadzanie wszelkich prac na mokro. Należy dokładnie zwilżyć powierzchnię płyty i delikatnie oczyścić ją miękką szmatką lub gąbką. Usuwanie nalotu i śmieci bez uprzedniego zamoczenia kamienia może doprowadzić do powstania nieestetycznych rys i zadrapań na jego powierzchni. Podczas czyszczenia nagrobka możemy skorzystać z szerokiej oferty płynów i mleczek przeznaczonych do powierzchni kamiennych. Jeżeli jest to konieczne możemy również zastosować odpowiednie preparaty przeciw pleśni i mchom.

Pielęgnacja nagrobka – jak zabezpieczyć pomnik?

Płyta kamienna zdobiąca miejsce pochówku jest narażona na ekstremalne temperatury i różnorodne opady atmosferyczne. Aby jak najdłużej zachowała swój pierwotny blask i gładką powierzchnię powinniśmy odpowiednio ją zabezpieczyć. W zależności od rodzaju kamienia, z którego wykonany jest nagrobek, należy zastosować odpowiednie techniki i środki ochronne.

Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji nagrobków:

  • nagrobek marmurowy – po oczyszczeniu wodą z delikatnym detergentem należy płytę dokładnie wysuszyć tak, aby nie powstawały zacieki. Warto zastosować przeznaczoną do marmuru pastę polerską, która pozwoli zachować kamień w idealnej kondycji.
  • nagrobek granitowy – płyta ta wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ z łatwością ulega zmatowieniu pod wpływem gromadzących się na niej nalotów. Po oczyszczeniu nagrobka powinniśmy go dokładnie wypolerować i nałożyć pastę przeznaczoną do powierzchni granitowych. Wysoce niewskazane jest używanie preparatów o właściwościach natłuszczających, ponieważ ten rodzaj kamienia wymaga stałego dostępu powietrza.
  • nagrobek z lastryko – jest to materiał o wysokiej porowatości, bardzo podatny na działanie wody i zanieczyszczeń. Płyta ta wymaga dość częstej konserwacji z użyciem środków mocno natłuszczających jej powierzchnię. Zabiegi takie należy wykonywać raz w miesiącu, w przeciwnym bowiem wypadku nagrobek szybko ściemnieje i zmatowieje.

Konserwacja i pielęgnacja pomnika

Stosowanie właściwej konserwacji płyty nagrobnej pozwoli na przedłużenie żywotności kamienia oraz zapobiegnie jego uszkodzeniom przez czynniki zewnętrzne. Starannie wypielęgnowany i udekorowany nagrobek jest wyrazem naszego szacunku dla osoby, która odeszła. Pielęgnacja pomnika jest też pewnym sposobem na przeżywanie żałoby, wówczas ułatwia nam przejście przez ten trudny okres. Warto więc poświęcić czas na odpowiednie zabiegi – tak, aby wygląd grobu zmarłego dobrze świadczył o naszej pamięci o nim.